Energoefektivitātes zīmes marķē un šķiro preces atbilstoši to enerģijas patēriņam. Citiem vārdiem sakot, mēs palīdzēsim jums saprast, ar kādām preču izmaksām varat rēķināties. Tas arī motivē ražotājus radīt kvalitatīvākas un enerģiju taupošākas preces.
Ko var izlasīt uz energoefektivitātes zīmēm?
Pašreizējais energoefektivitātes zīmju veids ir ļoti vienkāršs. Uz preces iepakojuma ir 7 enerģijas klases, kas ir nošķirtas pēc krāsas (no labākās zaļās līdz vissliktākajai sarkanajai) un burtiem no A līdz G. Burts A apzīmē vismazāk energoietilpīgu avotu, bet burts G - visprasīgāko. Preces konkrēto klasi var noskaidrot pēc melnas bultiņas un balta burta etiķetes labajā pusē. Uz zīmēm ir arī informācija par patēriņu kilovatos uz 1 000 stundām, kas ir vērtība, kura atbilst vidējam gada mājsaimniecības apgaismojumam. Uz energoefektivitātes zīmēm ir arī QR kods, ar kura palīdzību var piekļūt Eiropas ražojumu datubāzei (EPREL). Tajā jūs atradīsiet sīkāku informāciju par preci.
Piezīme: tīmekļa vietnē energoefektiviātes zīmi var aizstāt ar enerģijas pamatzīmi (to atradīsiet uzreiz pēc tam, kad noklikšķināsiet uz preces). Šī bultiņa novirzīs jūs uz detalizētāku konkrētās preces zīmi.
Sākotnējā energoefektivitātes zīmju iedalījums
Varbūt atceraties sākotnējo energoefektivitātes zīmju iedalījumu kategorijās A+++, A++, un citās. Nav brīnums, izmaiņas notika pavisam nesen, 2021.gada martā. Visām precēm, kas nonāca tirgū pēc 2021.gada 1.maija., jābūt ar pašreizējo formu. Un 2024. gadā vajadzētu būt tikai ar jaunajām etiķetēm.
Kāpēc notika izmaiņas?
Šīm izmaiņām bija vairāki iemesli. Galvenokārt tāpēc, ka pēdējos gados attīstības rezultātā visas elektriskās lampas, ierīces un spuldzes ir kļuvušas arvien energoefektīvākas un ekonomiskākas. Tāpēc arī radās atšķirības starp A+, A++ vai A+++ klasēm. Un to apzīmēšana ar vienādiem burtiem (ar plusiem) bija mulsinoša. Jaunajam zīmēm ir vēl viena priekšrocība mums, patērētājiem, papildus labākai orientācijai. Tas ir stingrāks. Piemēram, augstākās klases A+++ preces varētu no jauna klasificēt līdz pat C kategorijai. Pašlaik pat A un B kategorijas ir gandrīz tukšas, kas rada vietu citiem inovatīviem resursiem nākotnē.
Precei nav energoefektivitātes zīmes
Saskaņā ar regulu energoefektivitātes zīmes nav atrodams uz visām lampām. Tas attiecas uz šādiem gadījumiem:
Lampas bez gaismas avota. Iegādājoties lustras, lampas un citus gaismas ķermeņus bez gaismas avota, uz tiem nebūs energoefektivitātes zīmes. Lampas enerģijas patēriņš ir atkarīgs no gaismas avota, ko klients pats izmanto lampā.
Gaismas avotu var noņemt. Tās ir lampas ar gaismas avotu, ko var nomainīt. Enerģijas klasi var atrast instrukcijās, un tā attiecas tikai uz konkrēto gaismas avotu..
Gaismas avotu nav iespējams noņemt. Tas nozīmē, ka lampa ietver gaismas avotu, kas ir nemainīga lampas daļa. Piemēram, LED joslas. Šādā gadījumā energoefektivitāti var atrast instrukcijā, un tā attiecas tikai uz konkrēto gaismas avotu.
Citi gadījumi. Citi gadījumi, kad energoefektivitātes zīme netiek uzlikta, ir, piemēram, ar baterijām darbināmi lukturīši, īpaši tehnoloģiski gaismas avoti, mehānisko transportlīdzekļu gaismas avoti vai krāsaini gaismas avoti (Ziemassvētku lampiņas un citi nelieli dekoratīvi priekšmeti).