Saules panelu jauda
Fotovoltas jauda ir atkarīga no vairākiem faktoriem, un viens no tiem ir saule. Ja tā spīd, mūsu ģeogrāfiskajā platuma zonā zemes virsmai gadā aptuveni piegādā ap 1 kW saules enerģijas uz vienu kvadrātmetru. Fotovoltas spēj pārveidot aptuveni 17 % no šādas enerģijas elektrībā. Šo jaudu mēra vienībās, ko sauc par vata pikām (Wp), un tā norāda, cik daudz vatu panelis ražo, ja to pilnībā apgaismo saules stari. Kā iztēloties: trīs līdz četri saules paneļi var aptuveni gada laikā izgatavot apmēram 1 MWh elektrības. Tomēr pašreizējo jaudu ietekmē īpaši divi faktori:
Saules apgaismojums – jo mazāks saules gaismas daudzums, jo mazāks būs ražotais strāvas daudzums. Gadījumos ar lielu mākoņainību paneļa jauda var samazināties līdz pat 95 % salīdzinot ar ideālo stāvokli. Apgaismojuma līmenis atšķiras atkarībā no gadalaikiem, kā arī ģeogrāfiskajām platuma zonām. Labāki apstākļi būs dienvidu un vidējā Eiropas daļā, bet sliktāki, piemēram, Ziemeļvalstīs.
Temperatūra – augstāka temperatūra automātiski nenozīmē augstāku saules panelu jaudu. Ideāla temperatūra ir ap 25 grādiem pēc Celsija. Karstos vasaras dienās, kad temperatūra var sasniegt pat 50 grādus pēc Celsija, fotovoltas jauda var samazināties par veseliem 20 %. Tomēr ar zemāku jaudu galvenokārt ir jārēķinās ziema.
Saules panelu izmērs
Mūsu piedāvājumā ir dažāda izmēra saules paneļi. Visbiežāk sastopamie izmēri ir tādi, kas garumā sasniedz no 170 līdz 230 centimetriem, platums svārstās no 100 līdz 115 centimetriem, un biezums ir ap 3 līdz 4 centimetriem. Parastā paneļa platība svārstās no 170 līdz 265 kvadrātcentimetriem. Efektivitātes atšķirības saules paneļu kopējā platībā desmitiem centimetru atšķirībā izpaužas procentos. Efektivitāte mazākiem paneļiem ir aptuveni 17 %, bet lielākiem paneļiem - 21 %. Saistībā ar uzstādīšanu un jumta slodzēm ņemiet vērā, ka saules panelis nav viegls, parasti tas sver no 20 līdz 30 kilogramiem.
Saules panelu skaits
Kopējo saules panelu skaitam, ko plānojat iegādāties, galvenokārt jāietekmē divi faktori: pieejamais telpas daudzums un jūsu fotovoltas sistēmas kopējā jauda. Protams, darbojas vienkārša likme: jo vairāk paneļu uzstādīsiet, jo lielāku jaudu varat sagaidīt. Viens fotovoltas panelis var aptuveni gada laikā ražot apmēram 250 līdz 450 kilovatstundas elektrības. Tas pats par sevi ir pietiekami, lai pokritu gadu patērētājiem ar energoefektīviem ledusskapjiem un trauku mazgājamām mašīnām.
Saules panelu elektroenerģijas gadskārtējā ražošanas aptuvenais aprēķins
Ja mēs ņemsim vidējo gadskārtējo jaudu vienam saules panelim 300 Wp apjomā, mēs vienkārši varam izveidot novērtējumu par visas sistēmas jaudu vienā gadā, atkarībā no paneļu skaita:
Maksimālā jauda bez nepieciešamības licencēt
Iegādājoties lielāku saules panelu skaitu, jūsu mājsaimniecība būtiski tuvināsies enerģētiskai neatkarībai, it īpaši no marta līdz novembrim, kad ir labākās vides apstākļi elektroenerģijas ražošanai no fotovoltaiķiem. Tomēr ņemiet vērā, ka fotovoltaiķu elektroenerģijas ražošanas jauda nedrīkst pārsniegt 10 000 Wp, tas ir aptuveni 33 saules paneli. Šajā ierobežojumā nav nepieciešama licences īpašniekam saules elektrisko staciju darbībai. Piezīme: Tas pats ierobežojums (10 kWp) sniedz ienākumu nodokļa atbrīvojumu, ja vēlaties piegādāt elektrību distribūcijas tīklam.
Izskatiet un apsveriet pārdošanu distribūcijas tīklā
Veicot vispusīgu pārskatu par paneļu jaudu, lielumu un skaitu, mēs iesakām arī izpētīt elektriskās enerģijas patēriņa ierakstus no pēdējiem vairākiem gadiem. Apsveriet arī, vai vēlaties daļu saules enerģijas pārdot distribūcijas tīklam. Izmantojot tabulu, kas ir dažas rindkopas augstāk, jūs varat viegli izrēķināt, cik daudz procentu no elektriskās enerģijas patēriņa jūsu mājsaimniecībā saules paneļi varēs nodrošināt.